Начало / Списък с книги / Агент Леон

Антон Тодоров

Агент Леон

4.17 от 5 (54 оценки)

14.99 лв.

Поръчай онлайн (-20%) за 11.99 лв.

Категория: Нехудожествена литература, Документалистика

Тип корица: Мека
Страници: 264
Формат: 14x20,5
ISBN: 978-954-515-240-5
Размери: 14x20,5
Тегло: 230 грама
Виж оценки в Goodreads
Дизайн: Николай Киров
През ранната есен на 2012-а проучвах поредната архивна единица от служебния архив на Първо главно управление на ДС, когато се натъкнах на следния пасаж:
 
„Заслужена гордост будят у нас първите успехи в разузнавателната работа: изграждането на канали за проникване в съпределната територия, успешно внедряване на агентура в задгранични емигрантски организации, вербовката в Швейцария на бившия министър-председател Георги Кьосеиванов и проваляне плановете на САЩ за създаване на българско задгранично правителство…”
 
Краят на фразата ми подейства като удар от ток, защото до този момент никой не бе подозирал, че царският любимец Кьосеиванов е шпионирал за комунистите...

В новата си книга политологът Антон Тодоров разкрива шокиращи факти около вербовката на Георги Кьосеиванов. Сензационното историческо разследване на автора  вади на бял свят документи, преписки и доклади за неподозирани от широката общественост събития в политиката след 9 септември.
Раждането и възходът на държавника
 
Родовата формула – народолюбие, порядъчност и благочестие
 
Георги Иванов Кьосеиванов е роден на 19 януари 1884 година в Пещера.

Семейството му е заможно и богато. Бащата, Иван Георгиев Кьосеиванов, е роден в Пещера през 1852 година, участник е в Априлското въстание през 1876 година, след това кмет на Пещера и народен представител.

Иван Кьосеиванов е учредител, председател и почетен председател на Демократическата партия в Пещера. Избран е за народен представител в XIV Народно събрание от Пещерска околия. Занимава се със земеделие – ливадарство, лозарство, овощарство, винарство, мелничарство и др. В средата на 30-те години на XX век е блъснат от каруца близо до дома си, залежава се и през 1936 година умира. На погребението му идват стотици хора, синът му Георги е вече министър-председател, с него на погребението на неговия баща идват министри и много официални лица. Група от Батак стреля с кремъклии пушки при спускането на ковчега в гроба, който е изкопан в двора на църквата „Св. Димитър” като почит за този голям борец срещу турското владичество и много уважаван в Пещера човек. През 1950 година комунистическият общински съвет на Пещера решава да се изровят и препогребат тленните останки на Иван Кьосеиванов в градското гробище. Дядото на бъдещия министър-председател също се казва Георги Иванов Кьосеиванов, на него е кръстен и знаменитият му внук. Бащата и дядото на бъдещия министър-председател Кьосеиванов са членове на местния революционен комитет, в дните на Априлското въстание участват в Баташките събития, но успяват да се спасят от кланетата след въстанието. Иван Кьосеиванов се е женил два пъти. Първата му съпруга, майката на Георги Кьосеиванов, е Райна Петрова Горанова. Тя е дъщеря на Петър Горанов, най-просветения човек в Батак, учил в Пловдив, Брацигово и Рилския манастир; бил е фурнаджия и налбантин в Пазарджик, търговец в Цариград и Гърция. Учител в Батак, сподвижник на Васил Левски от 1869 година, той се е срещал с Левски в Пазарджик, в махала „Вароша“, в къщата на Никола Ръжанков, който е най-довереното му лице. Там Левски прекарва и последните дни в Пазарджик, преди да го напусне на 1 декември 1872 година и да тръгне към своята голгота.
×

Страници от книгата

Вижте още
Вижте каталога ни за 2024 г.