Начало / Списък с книги / Истината за моя баща

Недялко Йорданов

Истината за моя баща

3.50 от 5 (4 оценки)

6.00 лв.

Поръчай онлайн (-17%) за 5.00 лв.

Категория: Нехудожествена литература, Документалистика, Поредици, Колекция "Недялко Йорданов", Книги до 5 лв

Тип корица: Мека
Страници: 160
Формат: 13x20
ISBN: 978-954-515-274-0
Размери: 13x20
Тегло: 126 грама

Това е книга за трагедията на моя баща. Наклеветен от едно озлобено ченге и осъден на смърт. А след това и набеден за предател на партизанския отряд "Народен юмрук". 

Трагедията на моя баща

Няма нищо по-долно от едно озлобено ченге, от един доносник, който не се спира пред нищо, когато откровено го разобличиш.

Преди двайсет и шест години (1988) агент Димитър, по поръчение на главния идеолог на Съюза на българските писатели по времето на тоталитаризма – обявен за персон нон грата от френското правителство – Богомил Райнов, разчовърка една зараснала рана в нашето семейство. От тогава до сега той продължава в определени моменти най-нахално да преповтаря (уж осланяйки се на мнението на други хора), че моят баща Асен Йорданов бил предал поета партизанин Атанас Манчев. Разбира се, той е достатъчно страхлив и предпазлив, за да посмее да го каже пряко. Което е още по-гадно. 
 
Той изпраща една предварително надъхана жена – журналистка, да вземе интервю със сестрата на Атанас Манчев, която цял живот е твърдяла, че баща ми е този предател. И това седемдесет години след случилото се и петдесет и девет години
след пълната му реабилитация.
 
Единственият „документ“, на който се осланят, е „Докладът на комисията по обследване на партийните кадри от 1950 година“, т.е. отдавна отречената от самия ЦК на БКП комисия, създадена от Вълко Червенков, обесила Трайчо Костов и пратила отново по концлагерите свои съпартийци. Един тях – Стефан Чакъров от Бургас, не издържа да бъде два пъти в Белене – веднъж преди 9 септември 1944 година като комунист и след това отново в Белене като народен враг. Той си преряза вените и тялото му беше хвър-
лено в Дунав без гроб. За него имаше специален откъс в поемата ми „Едно дете говори с баща си”, написана още през 1963 година, където за първи път се споменаваше за комунистическите лагери след 9 септември 1944 година.
 
Именно за този откъс поемата ми беше след това забранена.
 
А моят баща, погребан като герой и след това обвинен за народен враг и предател, беше умъртвен три години преди това и не можеше да стане от гроба да се защити. Документалната история около убийството на Атанас Манчев, е описана в няколко мои книги.

Обичам този поет и човек, загинал толкова млад. И баща ми го обичаше и беше първият, който организира издаването на стиховете му още през 1945 година. Ето единственото, доколкото знам, стихотворение, посветено на него, което написах преди повече от четирийсет години.
Вижте още
Вижте каталога ни за 2024 г.