Увод
През миналия век да си жена, която не може да роди дете на съпруга си, е било срамно и недостойно. Често това е било причина за развод и никой не се е замислял дали зачеването не е проблем на мъжа. Невероятно е, но част от тези предразсъдъци и невежество съществуват и до днес. И ако преди десетилетия младите булки прибягвали до радикално решение на проблема, като намирали мъж извън семейството, който можел да им направи дете и да запази тайната, сега науката може да се справи с безплодието със свои методи.
Напоследък броят на двойките, които прибягват до изкуствено оплождане заради репродуктивни проблеми, все повече се увеличава. От няколко години държавата вече финансира до три опита инвитро, преди жената да навърши 43 години. Клиниките у нас са 27, така че двойките имат голям избор на екип. През 2014 година пък беше взето решение да се намали до 50% данъчната основа при дарение в полза на Център за асистирана репродукция, което допълнително подпомага финансирането на инвитро процедурите и съответно възможността повече двойки да си имат дете.
Зачеването инвитро не е лесен процес. Съпроводен е с много емоционални моменти, често с депресивни състояния след неуспешни опити, стимулацията също не е приятно преживяване. И въпреки това все повече двойки прибягват до този начин за забременяване, защото с времето се увеличава и броят на двойките с репродуктивни проблеми. Не е доказано дали причината е в храната, която ядем, или в пластмасовите опаковки, в които се съхранява всичко, може би твърде много ни влияят излъчванията на антените и електроуредите, с които см?