Увод
Добрите писатели владеят до съвършенство словото, умеят да подбират най-точните думи, със завидна лекота рисуват образи, изграждат несъществуващи светове или проникват отвъд видимото за обикновените хора.
Великите писатели притежават онази тайнствена власт да ни внушават мисли и настроения, да командват въображението ни като читатели и задълго – а често и завинаги – да вселяват в сърцата ни теми, герои и сюжети, с които да се съизмерваме.
Няма писател, който да твърди, че се е родил научен да пише. Напротив – всеки от тях без свян признава колко много книги е прочел, преди да посегне към перото или пишещата машина. Нещо повече – голяма част от писателите препоръчват четенето като най-важна основа за писането.
Разбира се, че за да бъдеш добър писател се иска талант. Ала талантът е нищо без тоновете работа, които надареният с него трябва да отметне; талантът е безполезен, ако всекидневно не се упражнява, обогатява, култивира... Човек може да се научи да пише от другите писатели, от прочита на техните романи, пиеси, биографии. Но е нужно да се научи да ги чете като творец. И когато развие достатъчно това умение, може да протегне ръка към белия лист. Но дори и тогава създаването на ново произведение се получава след много чернови и десетки смачкани страници. Повечето литературни шедьоври са написани именно така – с изнурително задраскване и преписване, макар че докато ги четем, звучат като нещо естествено и изречено с лекота. И тъкмо в това се крият тънкостите на писането.
Тук ще намерите полезни съвети за начинаещите писатели и вдъхновяващи цитати от световно признати имена на литературата. Подбрахме ги от различни поколения и континенти, извадихме ги от интервюта или от собствените им текстове. Някои от тях звучат дидактично, други – афористично. Някои са случайни откровения, други са плод на изстрадани открития. Тематиката им покрива целия диапазон на писателския труд – от първоначалния импулс и диренията, през реализацията, подбора на изразните средства и творческия блокаж, до успеха и критиката… Въпреки всички р?%