Начало / Списък с книги / Tайни, учения и лечения на Богомилите

Антон Глогов

Tайни, учения и лечения на Богомилите

4.15 от 5 (13 оценки)

12.00 лв.

Поръчай онлайн (-15%) за 10.20 лв.

Категория: Нехудожествена литература, Езотерика, Други

Тип корица: Мека
Страници: 160
Формат: 13x20
ISBN: 978-954-515-372-3
Размери: 13x20
Тегло: 145 грама
Виж оценки в Goodreads
Дизайн: Марта Радойнова
За първи път на едно място петте най-важни текста за богомилството.

 Разберете от първоизточника
 
* в какво вярват богомилите и какво отричат
* защо отказват да се подчиняват на държавните закони
* защо смятат жената за по-висша от мъжа
* защо призовават към вегетарианство
* защо се грижат за болните, а отлъчват скърбящите
* какви обичаи спазват и какви ритуали изпълняват
* как се пазят от болести и изкушения
* как лекуват болните
* как гледат на смъртта

Предговор
 
С приемането на християнството през IХ в. в България се утвърждават църковните институции и единната християнска идеология. Но наред с нея възникват и различни ереси – отклонения от каноничните църковни учения. Появяват се отшелничеството, богомилството, исихазмът, варламитството, жидовството и др.
 
Най-голямо разпространение и продължителност има богомилството. То възниква при управлението на цар Петър (927–970) – около средата на Х в. и продължава до ХIV в. Разпространява се във Византия, Сърбия, Киевска Русия, Северна Италия, Южна Франция и много други страни.
 
Появява се първо сред социалните низини и низшето духовенство. За негов основател се смята поп Богомил. Някои извори, като писмата на патриарх Теофилакт до цар Петър, насочват произхода на учението към най-малкия Симеонов син – Боян (Боян Мага). Вероятно поп Богомил е доразвил учението в цялостна система, ползувайки книги на павликяните от Тракия.
 
По своята същност богомилството е дуалистично учение и обхваща богомилската космогония, христология, есхатология и етика – т.е. разказите за сътворението на света и човека, за идването на Иисус Христос, за свършека на света и съдбата на човечеството. Богомилите проповядват, че във Вселената съществуват две начала – Добро и Зло, Господ и Сатана. Небесният свят и душата на човека са творение на Бога, а материалният свят и човешкото тяло са творение на Сатаната. Така всички земни блага те обявяват за творение на злото, а представителите на земната власт – за слуги на Дявола.
 
Според богомилите раждането, разпятието и възкресението на Иисус Христос са привидни и затова отричат култа към Богородица и Кръста. Иисус губи двубоя с Дявола, но ще дойде Второто пришествие, когато Дяволът ще бъде окончателно победен.
Богомилите отричат властта на царете, болярите, държавата и Църквата, обредите, кръста, иконите, брака. Организациите им делят своите членове на три категории: съвършени, вярващи и слушатели. Те формират богомилски общини, като начело на всяка стои т.нар. дедец. През ХII в. са познати две общини, наречени България и Драгувития.
 
Обредите на богомилите включват молитвата „Отче наш“, изповядването помежду си, опрощаването на греховете и четенето на текстове от евангелието на Йоан. Богомилското учение създава и своя апокрифна литература: Катарският требник, Тайната книга („Йоановото евангелие“), „Ходене на Богородица по мъките“, „Детство Иисусово“ и др.
 
Богомилството се възприема като предреформаторско явление, оказало силно влияние за развитието на ереси в Западна Европа като учението на албигойците и катарите. В България то задълбочава политическата и духовната криза и е преследвано от Църквата и държавата, за което свидетелстват съчиненията „Беседа против богомилите“ на Презвитер Козма (Х в.), Бориловият синодик (ХIII в.) и др.
 
В богомилството обаче има ценни демократични и хуманни принципи: отричането на войната и насилието, стремежът към социално активен, природосъобразен и морален живот. По време на византийското владичество (ХI и ХII в.) богомилското движение придобива патриотична насоченост и съпротива. То е израз на народната духовна култура и е български принос в обществената и религиозно-философската мисъл на Европа.
Вижте още
Вижте каталога ни за 2024 г.